65-317 Wrocław ul. Sarbinowska 10
+48 504 149 793
sp37online@gmail.com

Biało – Czerwono

Strona świetlicy SP37

Z ORŁEM W HERBIE

W naszej Konstytucji czytamy, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie, w czerwonym polu. To błąd! Zdziwieni? Słuchajcie i patrzcie uważnie:

Powtórzmy – godło i herb nie są tym samym. Godło to symbol umieszczony na tarczy,  występujący czasem samodzielnie (np. na monetach, czy pieczęciach). Godło razem z tarczą to już herb. Zatem sam Orzeł Biały jest godłem, razem z czerwonym polem tarczy tworzy herb. W Konstytucji mamy więc opis herbu a nie tylko godła.

Czy herb naszego Państwa zawsze wyglądał tak jak teraz? Nie, zobacz jak się zmieniał:

Jaki znak Twój – orzeł, paw, lew? Skąd w ogóle takie pytanie?! Wiadomo przecież, że orzeł. A jednak, historia naszego godła to wcale nie jest taka prosta sprawa. Sporo w niej zagadek i niejasności, o które nadal spierają się historycy.

Ze znanej pewnie wszystkim legendy o trzech braciach – Lechu, Czechu i Rusie wynika, że orzeł to pierwszy symbol naszego Państwa. Czy rzeczywiście tak było? Może znak władcy z monet króla Bolesława Chrobrego jest pawiem, kogutem, lub gołębiem? Dlaczego król Przemysł II miał na pieczęciach jednak orła, a nie swojego rodowego lwa? Odpowiedzi poszukajcie tutaj:

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? 

Odwiedź Wirtualne Muzeum Orła Białego: 

http://orzelbialy.edu.pl/

Symbole narodowe

Jesteśmy polakami-piosenka

Mój kraj jest NAJ......

Piosenka młodego patrioty

Dzieci śpiewają

VIVAT MAJ, TRZECI MAJ!

Pierwsza w Europie i druga na świecie. Nasza własna, polska konstytucja. „Elementum meum libertas” – wolność moim żywiołem!​

„Mazurek 3 maja” – pieśń patriotyczna napisana podczas powstania listopadowego w 1831 roku, z okazji czterdziestej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja:

„Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie …”

(słowa: Rajnold Suchodolski)

Już 5 maja 1791 roku, zatem dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, dzień 3 maja uznano za dzień świąteczny. Święto Konstytucji 3 maja było jednak zakazane we wszystkich zaborach. Dopiero po I wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość, wznowiono je i ogłoszono świętem narodowym. Podczas II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej, zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja znów jest świętem narodowym, a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

W zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie przechowywany jest obraz Jana Matejki przedstawiający przejście posłów z zamku do kościoła św. Jana, aby zaprzysiężyć tekst uchwalonej konstytucji. Wygląda to tak:

Zobacz kto jest kim:

Przeczytałeś, obejrzałeś i… hmm, zastanawiasz się o co tyle hałasu? Czym właściwie jest konstytucja i dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas? Nie tylko kiedyś, teraz też! No to posłuchaj: 

Wielcy Polacy

„Krótkie opowiadania o wielkich Polakach”
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, zapraszam Was na cykl opowiadań dla dzieci o ludziach, którzy uczynili Polskę wielką – wielkich Polakach. Pierwsze opowiadanie przeczytane specjalnie dla Was przez Panią Anię (taki mały debiut) będzie o Fryderyku Chopinie. Posłuchajcie …
W kolejnych odcinkach opowiemy o Józefie Piłsudskim, Mikołaju Koperniku i Marii Skłodowskiej-Curie.
 

Czy można o Polsce opowiedzieć obrazkowo. My spróbujemy. Proszę obejrzeć serię kart i się przekonać 🙂

Zobaczycie miedzy innymi naszą flagę i godło, nasz Hymn i mapę, później trochę informacji o stolicy, a na koniec galerię zdjęć znanych Polaków.

KRAKOWIAK, KUJAWIAK, MAZUR, OBEREK, POLONEZ

Krakowiak – wiadomo, mieszka w Krakowie, na Kujawach kujawiak (wielką literą? hmm…), mazur to taki duży wielkanocny mazurek, oberek kojarzysz z… obieraniem warzyw na przykład (pewnie literówka!) a polonez jest marką dość już antycznego samochodu.  Chyba że – tak! Poloneza się tańczy! W szkole tańczyliście (Wojtek strasznie kopał). No wreszcie – bingo! Chodzi o polskie tańce narodowe. Przeczytaj, popatrz, posłuchaj i zatańcz:

TRADYCYJNA MODA

Dziewczyny, tutaj jest szafa pełna super kreacji! Dla chłopaków również. I to kreacji wyjątkowo stylowych. Przed Wami stroje polskie – narodowe oraz regionalne. Jak wyglądał kołpaczek i kontusik noszony przez polskie szlachcianki, co szlachcic wkładał na żupan i do czego służyły rapcie, zobaczcie

https://polalech.pl/szlachecki-leksykon.htm

Możecie też wędrować po Polsce wybierając stroje z różnych regionów. Strój bytomski, kaszubski, krakowski, kujawski, kurpiowski, lubelski, łowicki, podhalański, szamotulski, świętokrzyski, żywiecki:

 

 

https://polalech.pl/stroje-polskie.htm. Przy każdym z nich znajdziecie także ciekawostki historyczne, muzyczne, kulinarne, turystyczne i językowe z regionu, z którego pochodzi wybrany strój oraz zestaw interaktywnych zabaw (ubieranki, puzzle, memo, wykreślanki, quizy i rymowane zagadki).

Wymienione wyżej stroje to nie  wszystkie tradycyjne stroje używane na terenie naszego kraju. Było ich prawie sto! Zajrzyjcie tutaj:

https://www.polskatradycja.pl/folklor/stroje-ludowe.html

Zobaczycie tam między innymi dawny strój dolnośląski. Dolnośląskie kobiety nosiły czepce zdobione koronką i wstążkami, koszule z bufiastymi rękawami, bardzo szerokie, długie spódnice z zapaskami, a na ramiona i plecy zakładały białe, haftowane chusty wiązane na piersiach. Mężczyźni przykrywali głowy wysoką, granatową rogatywką, cylindrem lub zwykłym, czarnym kapeluszem. Nosili lniane koszule z wiązaną wokół szyi chustką, kamizelki z ozdobnymi guzikami, kabat albo żupan oraz długie, czarne, granatowe, bądź żółte spodnie, wpuszczone w wysokie buty z cholewami, ewentualnie krótkie spodnie, białe pończochy i półbuty z klamerką. I jak, ubieramy?

zrobione przez
dzieci

Gniazdo białego orła - Baśnie Polskie

legenda o smoku Wawelskim

smok Wawelski
(lepszy :)))

przerwany
hejnał

Księżniczka Kunegunda (coś z naszych lokalnych klimatów 🙂